SACHARIDY
Sacharidy dodávajú energiu nášmu telu a mozgu. Kvalita uhľohydrátov sa môže medzi potravinami líšiť a výber správnych uhľohydrátov môže zlepšiť zdravie detí s PAS.
PREJSŤ NA VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Primárnou funkciou sacharidov je poskytnúť telu energiu. Naše bunky využívajú uhľohydráty ako palivo pre mozog, červené krvinky a nervový systém.
Sacharidy sú známe ako cukry, škroby alebo vláknina.
Poznámka o trávení sacharidov:
Trávenie sacharidov sa začína v ústach, pomocou tráviaceho enzýmu a-amylázy.
V žalúdku nedochádza k tráveniu sacharidov.
Trávenie sacharidov sa končí v tenkom a hrubom čreve, škroby a jednoduché cukry sa štiepia a vstrebávajú v tenkom čreve, zatiaľ čo vláknina prechádza do hrubého čreva. Väčšina vlákniny sa vylučuje stolicou.
Jednoduché sacharidy sú ľahšie stráviteľné a vstrebávajú sa v tenkom čreve. Komplexné sacharidy sa musia rozložiť skôr, ako ich telo dokáže vstrebať a využiť.
Celozrnné výrobky, nízkotučné a beztukové mliečne výrobky, ovocie a zelenina, strukoviny, orechy a semená sú najlepšou voľbou pre uhľohydráty, ktoré sú plné živín a majú nízky obsah nasýtených tukov.
TYPY SACHARIDOV
Existujú dva typy uhľohydrátov: jednoduché a zložité.
=> Jednoduché sacharidy sa skladajú z jednej (monosacharidovej) alebo dvoch (disacharidových) cukrových jednotiek.
Monosacharidy zahŕňajú glukózu, fruktózu a galaktózu. Sú to stavebné kamene pre disacharidy a komplexné sacharidy.
Disacharidy zahŕňajú maltózu, sacharózu a
laktózu.
=> Komplexné sacharidy sú tvorené tromi až stovkami tisíc cukrových jednotiek. Tieto sa nazývajú polysacharidy.
Niektoré bežné polysacharidy zahŕňajú škrob a vlákninu.
Je dôležité zamerať sa na konzumáciu komplexnejších sacharidov, ako sú celozrnné výrobky, ovocie a zelenina, a obmedziť konzumáciu jednoduchých sacharidov, ako sú cukor a cukríky.
ZDROJE SACHARIDOV
=> Jednoduché sacharidy
Mlieko a mliečne výrobky
Cukor/ hroznový, škrobový, trstinový, ovocný, repný.
Sódovky a ovocné šťavy
Sladkosti – koláče, sušienky, zmrzlina.
=> Komplexné sacharidy
Ovocie
Škrobová zelenina – hrášok, kukurica a biele zemiaky
Celozrnné cestoviny & chlieb
Obilniny a ovsené vločky
Ryža, quinoa, jačmeň a pšenica
ODPORÚČANÝ PRÍJEM
Pre správne fungovanie mozgu a základných činností organizmu je potrebný denný príjem sacharidov u mužov a žien v dospelosti minimálne 150g/denne a z toho príjem jednoduchých sacharidov by mal byť maximálne 10%.
NEDOSTATOČNÁ SPOTREBA SACHARIDOV
Konzumácia príliš malého množstva sacharidov môže viesť k nedostatku energie a slabému kognitívnemu výkonu.
Nízkosacharidové diéty zvyčajne vedú k nižšiemu príjmu jednoduchých sacharidov a vyššiemu príjmu živočíšnych bielkovín, ktoré môžu zahŕňať cholesterol a nasýtené tuky.
Deti, ktoré sú vyberavé, sú vystavené riziku, že jedia príliš málo sacharidov a nemusia prijímať dostatok vlákniny. Nedostatok vlákniny v strave môže viesť k problémom GI, ako je zápcha.
NADMERNÁ SPOTREBA SACHARIDOV
Konzumácia príliš veľkého množstva sacharidov, najmä z energeticky bohatých sladkých potravín, môže viesť k negatívnym zdravotným výsledkom.
Jedna štúdia vykonaná v Kórei zistila, že nadmerná konzumácia nápojov sladených cukrom môže zvýšiť riziko cukrovky a kardiovaskulárnych ochorení u detí a dospievajúcich.
Nadmerná konzumácia sacharidov zo spracovaných alebo rafinovaných potravín môže viesť k priberaniu a únave.
Deti, ktoré sú vyberavé a jedia príliš veľa sladkých jedál a/alebo pijú príliš veľa sódy a nejedia dostatok vlákniny, sú vystavené riziku konzumácie príliš veľkého množstva sacharidov.
DOPLNKY
Väčšina sacharidových doplnkov sa používa pri športovom výkone.
UPOZORNENIE: Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
SACHARIDY A AUTIZMUS VO VÝSKUME
SACHARIDY A GASTROINTESTINÁLNE OTÁZKY
Väčší príjem jednoduchých sacharidov, ako je biely chlieb, nealkoholické nápoje alebo cukríky, môže stimulovať premnoženie toxických baktérií v črevách detí s autizmom.
Potravinová selektivita môže zhoršiť GI problémy (napr. zápchu, kŕče, bolesti brucha) u detí s autizmom.
Tieto GI problémy sú často spojené s príčinou podráždenosti, seba-stimulácie, zobúdzania sa v noci, opakujúceho sa správania či seba-ubližovania u detí s PAS.
Ak dieťa konzumuje stravu s vysokým obsahom uhľohydrátov, ale s nízkym obsahom vlákniny, môže to spôsobiť pomalší pohyb potravy v čreve a môže viesť k zápche, premnoženiu baktérií.
PRÍJEM SACHARIDOV V ASD
Zatiaľ čo deti s autizmom zvyčajne nejedia širokú škálu jedál a ich preferencia pre rôzne jedlá je obmedzená, výskum ukazuje, že neexistuje žiadny rozdiel v príjme sacharidov v porovnaní s deťmi, ktoré nemajú autizmus. To naznačuje, že signály sýtosti sa u detí s autizmom nemenia. Deti s autizmom však majú tendenciu jesť menej zeleniny a energeticky bohatšie jedlá. Príjem vlákniny býva tiež nedostatočný.
NESCHOPNOSŤ TRÁVENIA SACHARIDOV
Niektoré deti s autizmom môžu mať nedostatok tráviacich enzýmov (disacharidázy), ktoré štiepia disacharidy na monosacharidy. To môže viesť k zlému tráveniu, malabsorpcii a/alebo nevyváženej črevnej flóre.
Autor:
Nina Pavlovičová