MELATONÍN
Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene tvorí v našom mozgu pri reakcii na tmu. Pomáha kontrolovať prirodzené cykly spánku a bdenia a cirkadiánne rytmy. Jedinci s ASD môžu mať nižšie hladiny prirodzene produkovaného melatonínu. Doplnkový melatonín môže pomôcť pri spánku, úzkosti, gastrointestinálnej dysfunkcii a iných behaviorálnych problémoch.

RÝCHLE FAKTY
Melatonín je hormón, ktorý sa prirodzene tvorí v epifýze v našom mozgu pri reakcii na tmu. Epifýza potom uvoľňuje melatonín do krvného obehu, kde hrá úlohu v prirodzených cykloch spánku a bdenia a cirkadiánnych rytmoch.
Melatonín sa tvorí aj v črevách, bunkách kostnej drene, žírnych bunkách, lymfocytoch a epitelových bunkách. Úloha, ktorú hrá melatonín produkovaný týmito bunkami, je stále do značnej miery neznáma.
Keďže veľká časť produkcie melatonínu prebieha v čreve, akýkoľvek typ črevnej dysfunkcie môže viesť k zníženiu hladín melatonínu.
Nevyvážená produkcia alebo uvoľňovanie melatonínu môže výrazne ovplyvniť schopnosť zaspať, spať alebo zostať spať. (Viac informácií nájdete v článku Problémy so spánkom)
Tryptofán, esenciálna aminokyselina získaná v strave z potravín bohatých na bielkoviny, je prekurzorom melatonínu.
Keďže melatonín sa premieňa zo serotonínu, nízke hladiny melatonínu môžu signalizovať aj nízke hladiny serotonínu.
Serotonín je kľúčový hormón, ktorý stabilizuje našu náladu, pocity pohody a šťastia.
Problémy so spánkom preto často idú ruka v ruke s úzkosťou, depresiou a agresivitou.
Výskum naznačuje, že melatonín hrá v tele okrem spánku aj ďalšie dôležité úlohy, ako sú: regulácia príjmu potravy a trávenia, črevná motilita, ochrana pred zápalom, metabolizmus a reprodukcia.
Navštívte sekciu výskumu nižšie, kde sa dozviete viac o melatoníne a nespavosti, úzkosti, gastrointestinálnych funkciách a cirkadiánnom rytme.

VECI, KTORÉ MÔŽU POTLAČIŤ NORMÁLNU PRODUKCIU MELATONÍNU:
=> Umelé svetlo
=> Modré svetlo
=> LED svetlá
=> Fluorescenčné osvetlenie
=> Práca na nočné zmeny
=> Nadváha
=> Gastrointestinálna dysfunkcia (viac v článku Problémy s GI)
=> Nedostatok živín
=> Folát
=> Vitamín B6
=> Vitamín B12
=> horčík
=> Zinok
=> Tryptofán

Vyššie uvedené živiny sú potrebné na premenu melatonínu. Tieto živiny sú bežne nedostatočné u jedincov s autizmom.

POTRAVINOVÉ ZDROJE MELATONÍNU
Melatonín je hormón produkovaný prirodzene epifýzou v mozgu. Nižšie sú uvedené potravinové zdroje melatonínu. Aj keď sú nižšie uvedené potraviny zdrojom melatonínu, obsahujú melatonín vo veľmi minimálnom množstve. Preto, ak chcete zvýšiť hladiny melatonínu alebo podporiť spánok, lepšou voľbou môže byť doplnok melatonínu.
Zdroje:
=> Ovocie a zelenina
=> Kukurica
=> Špargľa
=> Paradajky
=> Granátové jablko
=> Olivy
=> Hrozno
=> Brokolica
=> Uhorka
=> Zrná
=> Ryža
=> Jačmeň
=> Orechy a semienka
=> Materské mlieko a kravské mlieko

DOPLNENIE
Hoci sa prirodzene vyskytuje v našom organizme, niektorí ľudia ho nemusia produkovať dostatok.
V týchto prípadoch možno zvážiť suplementáciu.

Príklady bežných doplnkov melatonínu sú vo forme:
=> Kvapalina, Tekutý melatonín
=> Kapsula
=> Sprej

*Poznámka k načasovaniu a dávkovaniu:
Štúdie ukázali, že pre dosiahnutie najlepších výsledkov spánku je dôležitejšie načasovanie suplementácie melatonínu, nie nevyhnutne dávkovanie.
Ideálne načasovanie suplementácie melatonínu sa zdá byť 2-4 hodiny pred spaním.
Dávky doplnkového melatonínu sa značne líšia. Najlepšie je začať s nízkou dávkou a doplnkový melatonín užívať len vtedy, keď je to potrebné a nie denne.

MELATONÍN S PREDLŽENÝM UVOLNOVANÍM VERZUS S OKAMŽITÝM UVOĽNOVANÍM
Doplnky melatonínu s okamžitým uvoľňovaním môžu byť prospešné pre tých, ktorí majú problémy so zaspávaním.
Doplnky melatonínu s predĺženým uvoľňovaním môžu byť prospešné pre tých, ktorí majú problémy so spaním/prebúdzaním.

POTENCIÁLNE NEŽIADUCE VEDĽAJŠIE ÚČINKY DLHODOBEJ SUPLEMENTÁCIE MELATONÍNU:

Doplnkový melatonín môže modifikovať imunitnú odpoveď takým spôsobom, že existuje riziko, že môže zhoršiť symptómy reumatologických stavov, ako je reumatoidná artritída.
Doplnkový melatonín môže inhibovať hormón uvoľňujúci gonadotropín (GnRH).
U žien je GnRH hormón zodpovedný za spustenie sekrécie dvoch hormónov, ktoré spôsobujú, že vaječníky produkujú estrogén a progesterón. Preto inhibíciou GnRH môže melatonín spôsobiť vynechanie menštruácie.
U mužov GnRH spúšťa uvoľňovanie testosterónu v semenníkoch.
Testosterón je dôležitý pre svalovú hmotu, distribúciu tuku, kostnú hmotu a sexuálny vývoj.
Z týchto dôvodov štúdie naznačujú, že melatonín môže oddialiť nástup puberty u detí.
Väčšinu nežiaducich vedľajších účinkov možno zvládnuť vhodným dávkovaním v súlade s normálnym cirkadiánnym časom a pod dohľadom lekára.

MELATONÍNOVÉ ALTERNATÍVY
Majte na pamäti, že niektoré deti s PAS nereagujú na melatonín, môže to spôsobiť skľúčenosť alebo nočné hrôzy a niektoré rodiny zistia, že melatonín časom stráca svoju účinnosť. Ak je to vaša skúsenosť, možno budete chcieť zvážiť iné alternatívy melatonínu.

=> magnézium
=> inozitol
=> GABA
=> L-theanín
=> Tryptofán alebo 5-HTP
=> Probiotiká

Esenciálne oleje:
=> Levanduľa
=> Serenity
=> Bergamot
=> Kadidlo
=> Santalové drevo
=> Bylinné možnosti: *Niektoré nemusia byť vhodné pre deti.
=> harmanček*
=> chmeľ*
Keď sa vyskytnú problémy so spánkom, odporúča sa najskôr venovať pozornosť stratégiám správania, ako sú: rutina pred spaním, vyhýbanie sa stimulujúcim nápojom, ako je sóda, obmedzenie videohier a televízie pred spaním. Viac informácií nájdete v článku Problémy so spánkom.

MELATONÍN A AUTIZMUS VO VÝSKUME
MELATONÍN A ÚZKOST

Nedávne štúdie zistili, že suplementácia melatonínu pred operáciou znížila úroveň úzkosti.
Keďže melatonín bol sľubný pri znižovaní úzkosti pred operáciou a pretože je známe, že úzkosť súvisí so všetkými typmi problémov so spánkom u detí s autizmom, doplnenie melatonínu by mohlo poskytnúť spôsob, ako znížiť úzkosť a podporiť spánok.
Napriek týmto zisteniam neexistuje žiadny konkrétny výskum na deťoch s autizmom a užívaním melatonínu na úzkosť. Je potrebné vykonať ďalší výskum.
Prečítajte si viac informácií o úzkosti v článku pre úzkosť.

MELATONÍN & GASTROINTESTINÁLNA FUNKCIA
Melatonín je produkovaný v bunkách gastrointestinálneho traktu vo vyššej koncentrácii, ako sa nachádza v mozgu a krvnom obehu. Okrem toho sa predpokladá, že príjem potravy a zloženie potravy riadia produkciu a uvoľňovanie melatonínu týmito bunkami. To naznačuje, že melatonín by mohol hrať obrovskú úlohu vo fungovaní čriev.
Jedna štúdia zistila, že keď dospelí so syndrómom dráždivého čreva a poruchami spánku dostali 3 mg melatonínu, mali zníženú úroveň bolesti brucha a zvýšený prah bolesti.
Tieto štúdie naznačujú, že autistickí jedinci s problémami so spánkom a problémami s trávením môžu mať prospech zo suplementácie melatonínu.

MELATONÍN A NESPAVOSŤ
V štúdii so 125 deťmi s poruchou autistického spektra, keď samotné behaviorálne intervencie nefungovali na vyriešenie problémov so spánkom, sa zistilo, že doplnkový melatonín skracuje čas potrebný na zaspanie v priemere približne o 40 minút a predlžuje dĺžku spánku v priemere asi o 60 minút.
Doplnkový melatonín môže pomôcť deťom s autizmom rýchlejšie zaspať a spať dlhšie.

MELATONÍN A NEURO-OCHRANA
Štúdie ukázali, že melatonín pôsobí priamo aj nepriamo ako antioxidant na zníženie oxidačného stresu. Robí to tak, že stimuluje antioxidačné enzýmy, zvyšuje aktivitu niektorých antioxidantov a chráni ostatné pred poškodením.
Predpokladá sa, že vďaka týmto úlohám a ich schopnosti ľahko prechádzať cez hematoencefalickú bariéru má melatonín v mozgu neuroprotektívnu úlohu, ktorá chráni pred oxidačným poškodením mozgu a nervov.
Keďže zápal nervov a mozgu je spojený s autizmom, melatonín môže hrať ochrannú úlohu pred progresiou poškodenia spôsobeného zápalom v mozgu.

CIRKADIÁNSKÝ RYTMUS A ABNORMALITY MELATONÍNU
Jednou z hypotéz pre problémy so spánkom pri ASD sú cirkadiánne relevantné génové anomálie, ktoré vedú k poruchám biologického a behaviorálneho rytmu.
Predpokladalo sa, že oneskorený rytmus melatonínu a nízka amplitúda melatonínu sú spojené s ťažkým zaspávaním a nočným budením u detí s ASD.
Viacerí výskumníci identifikovali nižšie hladiny melatonínu alebo hlavného metabolitu melatonínu buď v moči, sére alebo plazme jedincov s ASD.
Majte na pamäti, že niektoré deti s ASD nereagujú na melatonín a niektoré rodiny zistia, že melatonín časom stráca svoju účinnosť.

Autor:
Nina Pavlovičová