PICA SYNDRÓM
Pica je porucha príjmu potravy nevýživových alebo nepotravinových látok. Pica správanie môže byť zvýšené u jedincov s autizmom a môže naznačovať alebo spôsobiť základné nutričné nedostatky.
VÝSKUM
RÝCHLE FAKTY
Pica je definovaná ako pretrvávajúca, nevhodná konzumácia nevýživových látok alebo nepotravinových položiek.
To zahŕňa najmä spotrebu zemných látok, ako je hlina alebo pôda.
Iné správanie podobné pike možno pozorovať pri príjme látok vrátane ľadu, surového škrobu, papiera, kriedy a ďalších.
Pica sa líši od správania v ústach pozorovaného u malých detí, ale obe správanie možno pozorovať u detí s autizmom s vyššou prevalenciou.
Hodnotenie pica nie je úplne zavedené, ale je primárne založené na histórii opakovaného správania, štádiu vývoja po dvoch rokoch veku a kultúrnej prijateľnosti konzumovaných položiek.
Pica správanie je bežnejšie u detí a tehotných žien, ale možno ho pozorovať aj u dospelých.
Pozoruje sa, že nedostatok živín, konkrétne minerálov železa a zinku, súvisí s pikou.
Dva predpokladané dôvody zahŕňajú:
(1) požité nepotravinové položky blokujú črevá absorbovať železo a zinok a
(2) nedostatok živín stimuluje príjem nepotravinových položiek.
MOŽNÉ KOREŇOVÉ PRÍČINY
• Nedostatok minerálov, najmä železa a/alebo zinku
• Porucha senzorického spracovania alebo určité senzorické preferencie – môžu spôsobiť túžbu po určitých chutiach alebo textúrach.
• Zlé vstrebávanie živín v čreve.
• Kompulzívne správanie alebo správanie súvisiace s úzkosťou.
• Nízky príjem potravín bohatých na železo a zinok v strave
• Anémia
ODPORÚČANIA
STRAVOVANIE PRE PICA
• Test na možný nedostatok živín a minerálov
• Zvýšte príjem zinku a potravín bohatých na železo
• Podporujte zdravie gastrointestinálneho traktu
ÚVAHY O DOPLNKU PRE PICA
• Suplementácia zinkom a železom
• Pozrite si články na našo blogu alebo v našom e-shope o železe a zinku, kde sa dozviete viac o zdrojoch potravy, odporúčanom príjme a doplnkoch.
OCHRANA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA PRE PICA
• Životné podmienky a podmienky prostredia, ako je farba v domácnosti alebo špina, môžu u jednotlivca zvýšiť riziko vysokého príjmu olova, keď je pri takýchto nepotravinových položkách perzistentné správanie pica alebo ústnej dutiny.
UPOZORNENIE:
Pred začatím akéhokoľvek doplnku alebo lieku sa vždy poraďte so svojím poskytovateľom zdravotnej starostlivosti, aby ste sa uistili, že je vhodný pre vaše dieťa. Dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od veku, hmotnosti, pohlavia a aktuálnej stravy.
PICA A AUTIZMUS VO VÝSKUME
PICOVÉ SPRÁVANIE
Zatiaľ čo nie je veľa štúdií o pica a autizme, pica správanie možno pozorovať s väčšou prevalenciou a pretrvávaním od detstva až po dospievanie u detí s autizmom.
Pica môže byť ovplyvnená kompulzívnym správaním alebo správaním súvisiacim s úzkosťou, ale nepopisuje sa ako symptóm takýchto diagnóz.
REFERENCIE:
Hooda PS, Henry CJK, Seyoum TA, Armstrong LDM, Fowler MB. The potential impact of soil ingestion on human mineral nutrition. Science of The Total Environment. 2004;333(1-3):75-87.
NEDA Feeding Hope. (2018, February 22) Pica. National Eating Disorders Association.
Miao D, Young SL, Golden CD. A meta-analysis of pica and micronutrient status: Pica And Micronutrient Meta-Analysis. Am J Hum Biol. 2015;27(1):84-93.
Bryant-Waugh R, Micali N, Cooke L, Lawson EA, Eddy KT, Thomas JJ. Development of the Pica, ARFID, and Rumination Disorder Interview, a multi-informant, semi-structured interview of feeding disorders across the lifespan: A pilot study for ages 10-22. Int J Eat Disord. 2019;52(4):378-387.
Hauptman M, Woolf AD. Childhood ingestions of environmental toxins: what are the risks? Pediatr Ann. 2017;46(12):e466-e471.
Theravive. (n.d.). Pica DSM-5: Feeding and Eating Disorders.
Ardeshirian KA, Howarth DA. Esperance pica study. Aust Fam Physician. 2017;46(4):243-248.
Autor:
Nina Pavlovičová